تبلیغات
دره شهر (سیمره) - عكاسی از كودكان

عكاسی از كودكان

جمعه 16 بهمن 1388 04:44 ب.ظ

نویسنده : پیمان حسابی
ارسال شده در: آموزش عکاسی و فتوشاپ ،

از نظر آماری كودكان محبوب ترین سوژه عكاسی در تمام دنیا هستند. آنها جذاب هستند. به همین دلیل عكاس هنگام عكاسی از كودكان احساس راحتی می كند و خلاصه سوژه فوق العاده ای برای عكاسی هستند. فقط باید هنگام عكاسی از كودكان صبور بود و البته باید مهارت هایی را هم كسب كرد. تا بتوان عكس های خوبی گرفت.

نكات عكاسی از كودكان

ــ چشم های بزرگ كودكان باید مورد توجه دقیق عكاس باشد و به اندازه كافی در عكس واضح باشد. با خاموش كردن فلاش دوربین خود از قرمزی چشم ها جلوگیری كنید. سعی كنید از نور طبیعی برای عكاسی از كودكان استفاده كنید. البته اگر نور كافی در اختیار ندارید. ولی اگر نور كافی نیست می توانید بعداً مشكل قرمزی چشم ها را در كامپیوتر خود با كمك نرم افزارهای گرافیكی حل كنید.

ــ كودكان غیر قابل پیش بینی اند و تمایل به حركت و جنب و جوش دارند كه این حركت ها سبب تار شدن سوژه عكاسی كه همان كودك است می شود از ISO با سرعت بالا و aperture بالا (حداكثر گشادی لنز) استفاده كنید تا در كمترین زمان ممكن عكس خود را بگیرید. همین طور باید تعداد زیادی عكس بگیرید تا بهترین را انتخاب كنید. این هم به لطف دوربین های دیجیتال امكان پذیر است چون دیگر با هر عكس یك فیلم حرام نمی كنید.

ــ پشت زمینه را ساده نگه دارید. چون معمولاً كودكان در محیطی پر از اسباب بازی و اسباب و وسایل هستند معمولاً پشت زمینه بیشتر از خود عكس جلب توجه می كند. و در اغلب موارد در عكاسی از كودك محیط اطراف اصلاً مهم نیستند و فقط از زیبایی عكس می كاهند. به كودك خود نزدیك شوید و تا حد امكان زوم كنید. اگر از لنز واید استفاده می كنید فاصله خود را با كودك حفظ كنید مگر اینكه بخواهید یك عكس خنده دار یا ... بگیرید. لباسهای رنگارنگ و پر نقش نگار توجه را از صورت كودك به جاهای قسمتهای دیگر عكس جلب می كنند. برای گرفتن بهترین عكس از نور معمولی و لباسهایی با رنگ محدود استفاده كنید.

ــ سعی كنید طیف رنگ های موجود در عكس را كاهش دهید.

ــ بهترین لحظات برای عكاسی در كسری از ثانیه از دست می روند همیشه دوربین خود را آماده نگه دارید.

ــ شاید عكس هایی كه شما از كودك خود می گیرید، برایتان جالب باشد ولی برای دیگران این گونه نباشد. بنابراین سعی كنید در شرایط غیر عادی و غیر معمول از كودك عكس بگیرید.

متفاوت باشید.

در اینجا به چیزهایی كه منجر به یك عكس غیر معمول و جالب از كودك می شود به اختصار اشاره می شود:

ــ كل اندام كودك را در عكس نمایش ندهید مثلاً یك پا یا یك دست را می توانید خارج از كادر عكس بیندازید. این سبب می شود كه بیننده در ناخودآگاه خود بدنبال آن عضو غایب بگردد؟!

ــ به جای عكس گرفتن از كودك از اسباب بازی های رنگ وا رنگ كودك عكس بگیرید.

ــ عكس را از دید یك بزرگسال نگیرید بلكه از دید یك خردسال عكس بگیرید.

ــ از كودكان در شرایط نامتعارف عكس بگیرید.

ــ از كودكان در شرایطی كه به خود قیافه بزرگسالان را می گیرند عكس بگیرید.

ــ از آینه ها استفاده كنید، عكاسی از كودك در حالیكه روی یك آینه چهار دست و پا كردن یا خزیدن تجربه جالبی است. البته اگر آنقدر خوش شانس هستید كه می توانید از دو قلوها و چند قلوها عكس بگیرید كمتر به آینه احتیاج پیدا می كنید.

ــ تار كردن پشت زمینه در مورد كودكان نتیجه خوبی می دهد. برای این منظور از لنز بلند و aperture بالا استفاده كنید تا پشت زمینه را تار كنید بعد از گرفتن عكس می توانید از فیلترهای Blur برای مات كردن پشت زمینه استفاده كنید.

ــ كودكان از قرار گرفتن در جاهای عجیب و غریب احساس خوبی دارند و رفتارهای جالبی از خود نشان می دهند.

ــ لوازم حتی لوازم شخصی معمولی می توانند نتیجه جالبی در عكس كودك داشته باشند مثلاً كفش ها یا عینك بزرگسال یا لباس بزرگی كه تن كودك می كنید در عكس جالب خواهد بود.

ــ سعی كنید از زوایای مختلف عكس بگیرید.

ــ متضاد عمل كنید. یك كودك را كوچك نشان ندهید بكله سعی كنید آن را مانند یك بزرگسال یا حتی یك غول در عكس خود نشان دهید.

ــ برای پشت زمینه عكس از فیلتر motion blur در نرم افزارهای ویرایش تصویر (مانند فتوشاپ) استفاده كنید. تا پشت زمینه منحرف كننده افكار بیننده را تار كنید. ولی صورت و چشمهای كودك باید واضح و شفاف باشند. البته این كار به سادگی و سرعت امكان پذیر نیست.

تفاوت ها را نشان دهید:

ــ نشان دادن ابعاد اجزای بدن كودكان به نسبت دیگران می تواند عكس ها جالبی خلق كند.

ــ غذا خوردن كودكان با كثیف كاری های آنها همیشه جالب است.

ــ پوست خیلی صاف و نازك كودك را در عكس ها نشان دهید.

ــ احساسات شدید كودكان را ثبت كنید. شادی، پریشانی، بداخلاقی، حماقت ها و شیطنت های آنها عكس زیبایی می سازند.

ــ فقط نزدیك نشوید تا جائیكه لنز دوربین شما اجازه می دهد به كودكان نزدیك شوید.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 شهریور 1389 09:50 ق.ظ