تبلیغات
دره شهر (سیمره) - نكاتی درباره عكاسی از چهره افراد

نكاتی درباره عكاسی از چهره افراد

چهارشنبه 10 شهریور 1389 09:32 ق.ظ

نویسنده : پیمان حسابی
ارسال شده در: آموزش عکاسی و فتوشاپ ،

در این مقاله نكاتی در مورد عكاسی از چهره بیان می شود كه به شما در گرفتن عكس های زیباترین و قرار گرفتن در موقعیت درست و توجه به نور و ... موارد دیگر كمك می كند.

نور

بدترین نوع نور همان نوری است كه از روبرو مستقیماً به صورت فرد می تابد مانند نوری كه از فلاش دوربین می تابد. به هر حال از هر وسیله ای كه به عنوان منبع نور استفاده می كنید یك چیز را فراموش نكنید نور باید از پهلو بتابد و نه از روبرو یا از جاییكه دوربین قرار دارد.

نقطه ایده آل برای منبع اصلی نور جایی است كه نسبت به دوربین با زاویه 45 درجه  قرار گرفته باشد. هر چه از زاویه از 45 بیشتر شود سایه ها بیشتر می شوند و اگر بخواهید این سایه ها را بیشتر كنید می توانید زاویه تابش نور نسبت به دوربین را به 90 درجه نزدیك نمایید. همین حالت برای زوایای عمودی هم صدق می كند بهتر است زاویه منبع تابش 45 نسبت به سطح افق باشد و از بالا بتابد و در صورتیكه احتیاج به خلق سایه داشتید می توانید این زاویه را به دلخواه خود تغییر دهید.

شما می توانید از یك یا سه یا حتی تعداد بیشتری منبع نور استفاده كنید مثلاً یكی سمت راست یكی سمت چپ و یك منبع نور هم در بالا قرار داشته باشد برای تنظیم شدت نور و سایه ها می توانید به سادگی آنها را دور و نزدیك كنید. اگر یك منبع نور دارید می توانید از دیوار سفید خانه خود یا صفحه های كاغذی سفید رنگ بزرگ برای بازتاب نور در سمت دیگر استفاده كنید. حال می توانید شخصی را كه سوژه عكاسی است بین آن دیوار و منبع نور قرار دهید. دیوار سفید رنگ شما نور منبع را از سمت دیگر به چهره فرد منعكس می كند.

موقعیت دوربین

برای موقعیت دوربین نمی توان مانند موقعیت نور یك زاویه مشخص تعیین كرد چون موقعیت دوربین با توجه به احساسی كه چهره فرد قرار است در عكس بیان كند فرق می كند. یكی از اولین زوایایی كه هر عكاسی ممكن است انتخاب كند این است كه شخص رو به نور بنشیند و سر خود را كمی به سمت دوربین بچرخاند.

قیافه های مختلف هر كدام یك زاویه خاص دارند كه در آن وضعیت می توان بهترین عكس را از آنها گرفت بعضی ها از روبرو و بعضی ها كمی زاویه احتیاج دارند گاهی باید كمی بدن افراد را بچرخانید، اما فراموش نكنید كه باید به سرعت عكس خود را بگیرید تا بهترین موقعیت را از دست ندهید.

در عكاسی از كودكان سعی كنید دوربین را در سطح چشمان آنها قرار دهید.

نكته دیگر اینكه سعی كنید به عنوان عكاس در موقعیتی قرار گیرید كه پشت زمینه خیلی واضح نباشد تا تمركز بیننده را روی چیزی غیر از سوژه اصلی به هم بزند. و در ضمن از زیبایی عكس بكاهد.

كادر را پر كنید.

و كلام آخر اینكه زمانیكه از چهره اشخاص عكاسی می كنید سعی كنید قسمت زیادی از كادر عكس را چهره فرد پر كند به اندازه كافی زوم كنید و به اندازه كافی نزدیك شوید. و می توانید بعد از عكاسی قسمتی از تصویر خود را برش بزنید كه چهره فرد در آن وجود دارد. توجه داشته باشید سر فردی كه از او عكس می گیرید نزدیك بالای كادر عكس باشد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 شهریور 1389 10:24 ق.ظ