تبلیغات
دره شهر (سیمره) - انتخاب زاویه دید

انتخاب زاویه دید

سه شنبه 9 شهریور 1389 05:32 ب.ظ

نویسنده : پیمان حسابی
ارسال شده در: آموزش عکاسی و فتوشاپ ،

انتخاب زاویه دید و محل قرار گرفتن دوربین نسبت به موضوع عكاسی یكی از مهمترین قسمتهای خلق یك عكس خوب است. ولی افراد كمی به آن توجه می كنند. وقتی از گروهی از دوستان عكس می گیرید، چقدر موقعیت خود را تغییر می دهید تا بهترین زاویه را پیدا كنید؟

اولین تغییر آشكاری كه با عوض كردن زاویه دید مشاهده می كنید. در پشت زمینه تصویر است. اگر سوژه عكاسی را نمی توانید به آسانی جابجا كنید، بهترین راه حل تغییر زاویه دید است یعنی شما به عنوان عكاس باید آنقدر جابجا شوید تا موقعیت مناسب را پیدا كنید.

با تغییر زاویه دید نسبت به سوژه عكاسی شما می تواند كاملاً متفاوت به نظر برسد. با انتخاب یك زاویه درست می توانید كاری كنید كه عكس های شما كاملاً پویا به نظر برسند. برای این منظور سعی كنید از زوایای مختلف از سوژه خود عكس بگیرید. مخصوصاً برای عكس های ورزشی سعی كنید تعداد بیشتری عكس بگیرید زانو بزنید و تا می توانید به زمین نزدیك شوید.

همینطور با این تغییرات پرسپكتیو شما می تواند به شدت تغییر حالت دهد، بخصوص اگر از لنزهای Wide استفاده كنید. اگر از فردی در حالت ایستاده و تمام قد عكس می گیرید و از یك لنز Wide استفاده كنید. در این صورت سر فرد نسبت به بدن او بزرگتر دیده می شود. و اگر زانو بزنید و با همین لنز از پایین عكس بگیرید به طوریكه دوربین هم سطح با كمر كسی كه از او عكس می گیرید باشد مشاهده خواهید كرد عكس شما تناسب بیشتری با بدن فرد دارد.

وقتی كه در فضای آزاد و در طبیعت عكاسی می كنید مشاهده خواهید كرد كه با تغییر زاویه دید دوربین اثر تابش آفتاب هم بر سوژه شما تغییر می كند. این وضعیت یكی از محدودیت های زاویه دید است كه خود یك یحث كامل را می طلبد.

در اینجا چند مثال ارائه شده است كه اثر زاویه دید در تصویر را نشان می دهد.

دو عكس تمام قد بازاویه افراط شده و یك لنز Wide معمولی می تواند تأثیر زیادی در افزایش حالت پرسپكتیو در عكس داشته باشد. در هر دو تصویر مشاهده می شود كه استفاده از زوایای متفاوت یك پشت زمینه یكنواخت به ما هدیه كرده است.

این دو تصویر از زوایایی شبیه به زوایای قبلی گرفته شده است با این تفاوت كه كمی در آنها از زوم اوپتیكال دوربین استفاده شده است. همانطور كه می بینید، از حالت پرسپكتیو عكس كمی كاسته شده است ولی به عكس احساس زنده بودن را بخشیده است.

وقتی عكس هایی می گیرید كه در پشت زمینه آن آسمان با درخشندگی های خاص خود قرار دارد باید به exposure دوربین خود توجه بیشتری نشان دهید. و اگر دوربین را در حالت اتومات قرار داده باشید چهره شخص بسیار تیره می شود. با تغییر exposure چند عكس بگیرید تا بهترین وضعیت را پیدا كنید.

این عكس ها از همان وضعیت ولی از بالا سمت راست گرفته شده است و همان وضعیت كاهش اثر پرسپكتیو در وضعیت زوم كردن دیده می شود. نكته ای كه در این تصویر مشاهده می شود این است كه ارتفاع ظاهری دوربین با تغییر زاویه سر فرد متغیر است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 شهریور 1389 10:22 ق.ظ