تبلیغات
دره شهر (سیمره) - عكاسی از حیوانات

عكاسی از حیوانات

سه شنبه 9 شهریور 1389 09:56 ق.ظ

نویسنده : پیمان حسابی
ارسال شده در: آموزش عکاسی و فتوشاپ ،

 

شاید در همه انواع عكاسی سخت ترین كار عكاسی از حیوانات، حشرات و پرندگان باشد. آنها تقریباً هیچوقت آن كاری را كه شما می خواهید انجام نمی دهند. بهترین راه برای عكاسی از حیوانات عكاسی در حیات وحش است. اما در باغ وحش هم می توان عكس های زیبایی گرفت. برای عكاسی در باغ وحش باید به موقعیت دوربین بسیار توجه كنید. چون وجود نرده، حصار و قفس معمولاً مزاحم عكاس است.

آموزش عكاسی

برای عكاسی از حیوانات باید بسیار صبور باشید. حیوانات یا برای مدت طولانی حركت نمی كنند تا در موقعیتی كه ما می خواهیم از آنها عكس بگیریم و یا آنقدر حركت می كنند كه نمی توانید از آنها یك عكس واضح بگیرید. حتی بعضی از عكاسان حرفه ای بر روی رفتار حیوانات مطالعاتی انجام می دهند تا بتوانند حركت های آنها را پیش بینی كنند. پرندگان معمولاً در یك مسیر مشخص پرواز می كنند بنابراین اگر آنها را در جایی دیدید می توانید بار دیگر در همان حوالی منتظر آنها باشید. برای عكاسی از پرندگان باید از زوم منوئال استفاده كنید چون اگر زوم دوربین بر روی حالت (Auto Focus) باشد احتمالاً به جای پرنده ها از آسمان عكس خواهید گرفت.

اكثر حیوانات اجازه نمی دهند خیلی به آنها نزدیك شوید. بنابراین برای عكاسی از حیوانات یك لنز بلند با قدرت زوم بالا بسیار اهمیت دارد. یك لنز 75 ـ 350 میلیمتر برای این منظور مناسب است البته یك لنز 500 میلیمتر عالی است اما قیمت آن بسیار بالاست. و باید همراه با یك سه پایه استفاده شود. و برای كاهش اثر لرزش دست باید سرعت شاتر دوربین شما بیش از عدد 1 تقسیم برای فاصله كانونی شود. مثلاً اگر فاصله كانونی لنز 500 میلیمتر است سرعت شاتر باید بیش از 1/500 ثانیه باشد.

آموزش عكاسی

همیشه برای عكاسی از حیوانات از لباسی استفاده كنید كه همرنگ محیط باشد و چیزهای براق مانند ساعت را بهتر است در جیب خود قرار دهید یا می توانید از شنل های استتار استفاده كنید.    

 

اما اگر می خواهید در باغ وحش عكاسی كنید تا حد امكان اول وقت به سراغ باغ وحش بروید چون خلوت تر است و افراد كمتری مزاحم عكاسی شما می شوند. دلیل دوم اینكه نور در اوایل صبح در بهترین موقعیت برای عكاسی است. و شدت سایه و درخشش های زاید كمتر در عكس شما بوجود خواهد آمد. و بالاخره آخرین دلیل اینكه حیوانات جنب و جوش بیشتری دارند. البته قبل از غروب آفتاب هم زمان خوبی برای میزان نور است.

آموزش عكاسی از حیوانات

برای عكاسی از حشرات كافیست بی حركت باشید سعی كنید از حشرات عكس های درشت و نزدیك بگیرید. جزئیات اندام حشرات می توانند بسیار فریبنده باشند. چشم های درشت، پاها و تن مودار و ... اثر خوبی روی عكس شما خواهند گذاشت. در عكاسی از حشرات هم باید توجه داشته باشید كه زوم دوربین را خود تنظیم كنید و آنرا در حالت اتومات قرار ندهید چون معمولاً دوربین در این موارد اشتباه می كند.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 11 شهریور 1389 10:21 ق.ظ